top of page

Test Prep/Sınav Hazırlığı

sat_edited.jpg
toefl.png
ielts.png
ap.png

College Coach International, yurtdışındaki üniversitelere gitmeye hazırlanan öğrencilere danışmanlık ve sınava hazırlık hizmetleri vermektedir.

Tüm aday öğrencilerimize 1 Ücretsiz Deneme SAT Sınavı sunuyoruz. (Kayıt olmak için buraya tıklayın)

College Coach International, lise öğrencileri için hem çevrimiçi hem de yüz yüze sınava hazırlık kursları sunar.

satbook.jpg

 

SAT sınavı, College Board tarafından oluşturulan ve yönetilen, çoktan seçmeli, kalem-kağıt bir sınavdır. 2023 yılından itibaren sınav online olarak yapılacak ve öğrencilerin kendi elektronik cihazlarını kullanmalarına izin verilecektir. SAT'nin amacı, bir lise öğrencisinin üniversiteye hazır olup olmadığını ölçmek ve üniversitelere tüm başvuru sahiplerini karşılaştırmak için kullanılabilecek ortak bir veri noktası sağlamaktır.

 

SAT'nin her biri 800 puan değerinde 2 bölümü vardır: Okuma / Anlama ve Matematik. Ortalama puan 1060'tır ve çoğu rekabetçi okul, kabul ve/veya burs için 1300'ün üzerinde bir puan gerektirir.

 

Çoğu üniversite, pandemiden bu yana bir SAT testi isteğe bağlı politikası benimsemiştir ve bu eğilimin devam etmesi beklenmektedir. SAT sınav puanı olmadan başvuru yapmak mümkündür, ancak yine de öğrencilerin en rekabetçi üniversitelere veya burslara başvuruyorlarsa sınava girmeleri şiddetle tavsiye edilir.

SAT (Scholastic Aptitude Test)

apbook.jpeg

 

AP, Advanced Placement sınavı anlamına gelir ve aynı zamanda College Board tarafından yapılır.  AP testleri, belirli konularda üniversite düzeyinde sınavlardır ve bir öğrencinin lisesinde alınan bir AP kursunun tamamlanmasının ardından Mayıs ayında uygulanır. Pek çok üniversitede, yeterince yüksek bir puan öğrenci kolej kredisini kazandıracaktır.

 

AP puanları 1 ile 5 arasındadır. 3 veya daha yüksek bir puan genellikle iyi kabul edilir, çünkü bu sınavı geçtiğiniz anlamına gelir! 4 çok iyi olarak kabul edilir ve en yüksek puan olduğu için 5 özellikle etkileyicidir. Ayrıca her üniversitenin AP kredisi konusunda kendi politikasını belirlediğini unutmayın. Bazı okullar sadece 4 veya 5 puan için kredi verir.

 

ABD başvuruları için AP sınavlara girmek bir zorunluluk değildir.  Öğrencinin üniversite düzeyinde eğitim için akademik olarak hazır olduğuna dair bir kanıttır. AP puanları, Birleşik Krallık ve AB'deki başvurular için de kabul edilmektedir.

AP  (Advanced Placement)

IELTS (International English Language Testing System)

ieltsbook.jpg

IELTS, İngilizce dil yeterliliğinin adil ve doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Test soruları Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD'den dil uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Test dört bölümden oluşur: Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma.

 

IELTS sınav puanları 1 ile 9 arasında değişmektedir. IELTS'de elde edilecek minimum hedef, B2 üst orta düzeyine karşılık gelen 6.5 puan olmalıdır. 7.0 ve üzeri puan öğrencinin ileri seviyede olduğunu gösterir.

 

IELTS puanları, sınav tarihinden itibaren 2 yıl geçerlidir. Bu nedenle, öğrencilerin aradan çıkmaları için 10. sınıfın sonunda IELTS sınavına girmelerini öneriyoruz, ancak sonuçlar 12. sınıfın sonuna kadar geçerli olmaya devam edecek.

 

 

TOEFL sınavı, ABD'de geliştirilen önde gelen İngilizce yeterlilik sınavıdır. Sınav, çevrimiçi olarak veya geleneksel kağıt sınavı olarak alınabilir.  Çevrimiçi sınav, öğrencilerin bir konu hakkında konuşmasını gerektiren bir konuşma bölümü içerir.

 

Birçok okul, TOEFL internet sınavında toplam 90 veya 100 puan veya TOEFL kağıt sınavında 580 veya 600 olmak üzere aday TOEFL puanları ister. Öğrenciler genellikle TOEFL sınavının IELTS sınavından daha zor olduğunu düşünürler. İki sınav arasındaki temel fark, TOEFL'ın genellikle daha fazla akademik içerik içermesi, IELTS sınavının ise daha çok genel İngilizce dil kullanımına odaklanmasıdır.

 

IELTS gibi, TOEFL sınavı da 2 yıllık bir süre için geçerlidir, bu nedenle öğrencilerin 10. sınıfın sonundan itibaren bir sınava girmeleri önerilir.

toeflbook.jpg

TOEFL(Test of English as a Foreign Language)

bottom of page